Team SA: South Africa’s 51 Medal Winners at the African Games 2019

Congratulations to Team SA at the 12th African Games in Rabat and Casablanca, Morocco who’ve scooped a total 51 medals. Here’s the list of SA winners so far below. Team SA’s swimmers did their job in the first week of the African Games in Casablanca (with the South African anthem becoming very familiar to spectators!) and now it’s over to the track and field athletes who start their competition on Monday in Rabat.

Erin Gallagher. Source: TeamSA

Gold (23)
Tiffany Keep (cycling), women’s mountain biking cross-country
Women’s team time trial (cycling)
Men’s team time trial (cycling)
Erin Gallagher (swimming) women’s 50m freestyle
Erin Gallagher (swimming) women’s 100m freestyle
Erin Gallagher (swimming) women’s 50m backstroke
Kaylene Corbett (swimming) women’s 50m breaststroke
Kaylene Corbett (swimming) women’s 100m breaststroke
Kaylene Corbett (swimming) women’s 200m breaststroke
Michael Houlie (swimming) men’s 50m breaststroke
Martin Binedell (swimming) men’s 200m backstroke
Alaric Basson (swimming) men’s 100m breaststroke
Alaric Basson (swimming) men’s 200m breaststroke
Samantha Randle (swimming) women’s 400m IM
Ryan Coetzee (men’s 100m butterfly)
Jessica Whelan (women’s 200m IM)
Women’s 4x200m freestyle (swimming)
Women’s 4x100m freestyle relay (swimming)
Women’s 4x100m medley relay (swimming)
Mixed 4x100m freestyle relay (swimming)
Mixed 4x100m medley relay (swimming)
Men’s 4x100m freestyle relay (swimming)
Men’s 4x100m medley relay (swimming)

Silver (15)
Michaela Whitebooi (judo) women’s 48kg
Unelle Snyman (judo) women’s 78kg
Christin Mundell (swimming) women’s 50m breaststroke
Christin Mundell (swimming) women’s 100m breaststroke
Christin Mundell (swimming) women’s 200m breaststroke
Christin Mundell (swimming) women’s 200m freestyle
Christin Mundell (swimming) women’s 400m freestyle
Samantha Randle (swimming) women’s 200m backstroke
Samantha Randle (swimming) women’s 800m freestyle
Samantha Randle (swimming) women’s 1500m freestyle
Erin Gallagher (swimming) women’s 50m butterfly
Erin Gallagher (swimming) women’s 100m butterfly
Ayrton Sweeney (swimming) men’s 400m IM
Alard Basson (swimming) men’s 100m butterfly
Men’s 4x200m freestyle relay

Bronze (12)
Emma Chelius (swimming) women’s 50m freestyle
Emma Chelius (swimming) women’s 100m freestyle
Emma Chelius (swimming) women’s 50m butterfly
Carla Antonopoulos (swimming) women’s 1500m freestyle
Michael Houlie (swimming) 100m breaststroke
Ryan Coetzee (swimming) men’s 50m butterfly
Jessica Whelan (swimming) women’s 400m IM
Brad Tandy (swimming) men’s 50m freestyle
Kerryn Herbst (swimming) women’s 100m backstroke
Martin Binedell (swimming) men’s 100m backstroke
Christin Mundell (swimming) women’s 200m IM
Neil Fair (swimming) men’s 200m IM


MEDALS BY CODES

45 Swimming
20 gold – Kaylene Corbett (3), Erin Gallagher (3), Alaric Basson (2), Michael Houlie, Martin Binedell, Samantha Randle, Jessica Whelan, Ryan Coetzee, Women’s 4x100m freestyle, Men’s 4x100m freestyle, Mixed 4x100m medley relay, Women’s 4x200m freestyle, Mixed 4x100m freestyle, Women’s 4x100m medley relay, Men’s 4x100m medley relay
13 silver – Christin Mundell (5), Samantha Randle (3), Erin Gallagher (9), Ayrton Sweeney, Alard Basson, Men’s 4x200m freestyle relay
12 bronze – Emma Chelius (3), Carla Antonopoulos, Michael Houlie, Ryan Coetzee, Jessica Whelan, Brad Tandy, Kerryn Herbst, Martin Binedell, Christin Mundell, Neil Fair

3 Cycling
3 gold – Tiffany Keep, mountain biking cross-country
Women’s team time trial
Men’s team time trial

2 Judo
2 silver – Michaela Whitebooi, Unette Snyman

1 Badminton
1 bronze – Mixed team event